تبلیغات
دانشجویان هوشبری دانشکده گراش ورودی 87 (ASGU) - ماشین بیهوشی
 
دانشجویان هوشبری دانشکده گراش ورودی 87 (ASGU)
هرگز نمیرد انکه دلش زنده شد به عشق
 
 

آموزش طرز کار با ماشین هوشبری(بیهوشی)

دانلود کلیپ اول                                  دانلود کلیپ دوم

نام دستگاه: دستگاه بیهوشی و ونتیلاتور (ventilator)

كاربرد دستگاه: بیهوشی عبارت است از فقدان كامل حس درد  . اصولاً اعما ل جراحی مستلزم بیهوشی یا بی حسی بیمار است  كه بدون آن عمل جراحی برای بیمار تحمل ناپذیر است . معمولاً داروهای بیهوشی ارتباط مخصوص به سیستم عصبی داشته و باعث میشود بیمار احساس درد نكند . این بی حسی یا عمومی است یعنی مریض به كلی به خواب عمیق فرو رفته و به هیچ نوع تحریك خارجی جواب نمی دهد و یا اینكه بوسیله تزریق داروهای بخصوص، فقط در محلی كه باید عمل جراحی آن انجام گیرد احساس درد از بین می رود. داروهای بیهوشی عمومی به صورت گاز هستند مثل سیكلوپروپان كه ماده ای قابل اشتعال منفجركننده است ویا به صورت بخار مثل اتر و هالوتان میباشند.

مشخصات : معمولا" یك دستگاه بیهوشی دارای قسمتهای عمده زیر است:
1 : yokes محلی است كه سیلندر یا لوله كشی گاز به آن وصل میشود .
2 : كم كننده فشار :عبارت از قسمتی كه فشار شدید گاز را كاهش داده و با فشار ثابت به دستگاه میفرستد.
3 : دریچه كنترل گاز control-valve كه توسط فلومترهائی كه بیشتر از نوع روتامتر میباشند حجم گاز را به طور دقیق كنترل میكند . جریان  تمام گازها به یك شاهراه منتهی شده و با هم مخلوط میشوند.
4 : تبخیر كننده یا vaporizer ( بخار ): مخلوط گازها از سطح تبخیر كننده های مایعات هوشبر عبور داده می شود كه این تبخیر كننده ها ازانواع مختلف می باشند ( طبق فرضیه آواگادرو كه حجم های مساوی گازها در دما و فشار یكسان محتوی تعداد مولكولهای مساوی است).
5 : مخلوط گازها و داروهای هوشبر : یا توسط تقسیم نیمه باز به بیمار میرسد . یا اینكه به  مدار بسته دورانی وصل می شود كه خود توسط دو لوله خرطومی دو دریچه یكی برای دم و دیگری برای بازدم است و یك  ظرف سدولایم كه به صورت دانه های صورتی رنگ است كه در ظرف های مخصوص ریخته میشود و به ماشین بیهوشی متصل است و خاصیت جذب CO2 را كه از هوای بازدمی بیمار میرسد  را دارد .
6 : قسمت صورت كه ماسك به آن متصل می شود.درباره وبلاگ


این وبلاگ با همکاری و تلاش چند نفر از دانشجویان رشته هوشبری دانشکده پیراپزشکی گراش با هدف اطلاع رسانی مسایل مرتبط با بیهوشی راه اندازی شده، امید است با نظرات خود ما را در این راه یاری کنید.

مدیر وبلاگ : دانشجویان هوشبری دانشکده گراش
نظرسنجی
به نظر شما بهترین استاد دوره کارشناسی کی بود؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
هوشبری 87