تبلیغات
دانشجویان هوشبری دانشکده گراش ورودی 87 (ASGU) - سووفلوران(sevofloran)
 
دانشجویان هوشبری دانشکده گراش ورودی 87 (ASGU)
هرگز نمیرد انکه دلش زنده شد به عشق
 
 

Sevofloran

توصیف:
سووفلوران یک مایع استنشاقی قابل تبخیر، غیرقابل اشتعال، غیر قابل انفجار و تجویز شده به صورت بخار است و یک داروی هالوژنه استنشاقی بیهوشی عمومی می باشد. سووفلوران مایعی شفاف، بیرنگ و بدون ماده افزودنی می باشد.

فارماکولوژی بالینی

سووفلوران یک عامل بیهوشی استنشاقی می باشد که جهت القاء و برقراری بیهوشی عمومی مصرف می شود. حداقل غلظت آلوئولی یا MAC (Minimum Alveolar Concentration) سووفلوران دراکسیژن در یک مرد بالغ 40 ساله 2/1 درصد است. MAC سووفلوران با سن کاهش می یابد. سووفلوران یک مهار کننده وابسته به دوز قلب است و در دوزهای کمتر از 2MAC باعث افزایش ریتم قلب نمی شود.

بیهوشی دربالغین

بیمارانی که سووفلوران دریافت کردند در مقایسه با بیمارانی که ایزوفلوران و پروپوفول دریافت کردند بطور واضحی زمان کوتاهتری در وقایع ریکاوری(extubation (درآوردن تیوپ)، پاسخ به فرمان و orientation) نشان دادند.

Mask induction

سووفلوران سوزاننده نیست و دستگاه تنفسی را تحریک نمی کند بنابراین جهت القای بیهوشی از طریق ماسک در بزرگسالان و کودکان مناسب است.

Ambulatory surgery

سووفلوران از نظر maintenance بیهوشی، به همراه N2O ، نسبت به ایزوفلوران و پروپوفول زمان کوتاهتری در مورد emergence و پاسخ به فرمان نشان داد.

بیهوشی کودکان

به دنبال تجویز 1MAC سووفلوران کاهش فشار خونی که منجر به اقدام ضروری باشد رخ نمی دهد.

بیمارانی که سووفلوران دریافت می کنند، زمان emergence سریعتر (12 دقیقه در مقایسه با 19 دقیقه) و وقوع بی قراری بیشتر (14درصد در مقایسه با 10 درصد) نشان می دهند.

موارد مصرف

سووفلوران به منظور القاء و ابقای بیهوشی عمومی در بیماران بالغ و کودک، جهت جراحی های نیازمند بستری شدن و یا جراحی های سرپایی به کار می رود. از آنجا که سطوح بیهوشی به سرعت تغییر می کند تنها vaporizerهایی که غلظتهای قابل پیش بینی از سووفلوران را ایجاد می کنند باید به کار رود.

موارد منع مصرف

سووفلوران میتواند باعث هایپرترمی بدخیم شود. سووفلوران نباید در بیمارانی که به سووفلوران یا دیگر عوامل هالوژنه حساسیت دارند و یا بیمارانی که زمینه ابتلا به هایپرترمی بدخیم دارند تجویز شود.

مصرف در سالمندان

میزان  MACبا افزایش سن کاهش می یابد. متوسط غلظت مورد نیاز سووفلوران برای دستیابی به MAC در یک فرد 80 ساله، 50 درصد یک فرد 20 ساله است.

مصرف در کودکان

القا و ابقای بیهوشی عمومی با سووفلوران طی مطالعات بالینی کنترل شده، در بیمارن کودک 1 تا 18 سال برقرار شده است سووفلوران بوی تندی ندارد و مناسب مصرف در کودکان می باشد. غلظت مورد نیاز سووفلوران جهت ابقای بیهوشی وابسته به سن می باشد.

زایمان

سووفلوران بعنوان قسمتی از پروسه بیهوشی عمومی در جراحی سزارین به کار می رود و اثرات ناخواسته ای بر روی مادر و نوزاد ایجاد نمی شود.

شیردهی

غلظت سووفلوران در شیر مادر در 24 ساعت پس از بیهوشی از نظر بالینی اهمیتی ندارد. به دلیل سرعت حذف بالا، غلظت سووفلوران در شیر مادر نسبت به بقیه بیهوش کننده های قابل تبخیر کمتر است.

هایپرترمی بدخیم

در افراد حساس، استنشاق قوی عوامل بیهوش کننده، از جمله سووفلوران، میتواند منجر به یک وضعیت هایپرمتابولیک عضلات اسکلتی و در نتیجه افزایش تقاضای اکسیژن شود که به صورت بالینی بعنوان هایپرترمی بدخیم شناخته می شود.

درمان هایپرترمی بدخیم شامل قطع عامل ایجاد کننده این وضعیت، تجویز داخل رگی دانترولن سدیم و استفاده از اقدامات حمایتی می باشد.
نارسایی کلیوی ممکن است بعدا ایجاد شود بنابراین مونیتورینگ جریان ادرار و در صورت امکان پیوسته نگاه داشتن آن لازم است.

تداخلات دارویی

در مطالعات بالینی هیچ تداخل خاصی میان سووفلوران و داروهایی که عموما در دوران قبل از عمل جراحی استفاده می شوند مانند: مهار کننده های سیستم عصبی مرکزی، داروهای اتونومیک، شل کننده های عضلانی، آنتی بیوتیک ها، هورمونها و جانشین های هورمونی سنتتیک، مشتقات خونی و داروهای قلبی-عروقی، وجود ندارد.

هشدار

کاربرد بیهوش کننده های استنشاقی با افزایش نادر سطح سرمی پتاسیم مرتبط است که منجر به آریتمی قلبی و مرگ دربیماران کودک طی دوره پس از عمل شده است. بیماران دچار بیماریهای عصبی-عضلانی پنهان یا آشکار، بویژه دیستروفی عضلانی Duchenne بیشترین گروه آسیب پذیر هستند. مصرف همزمان سوکسینیل کولین در بیشتر موارد، نه در همه موارد، با این موضوع در ارتباط است. این بیماران همچنین افزایش سطح سرمی کراتینین کنیاز و در برخی موارد میوگلوبولین اوری را تجربه می کنند.

مصرف بیش از حد دارو

در صورت مصرف بیش از حد دارو یا وقوع وضعیتی که نشانگر مصرف احتمالی بیش از حد دارو باشد، اقدامات زیر را انجام دهید: قطع مصرف سووفلوران، برقراری patent airway ، ونتیلاسیون کنترل شده با اکسیژن و ایجاد عملکرد قلبی عروقی مناسب.

 درباره وبلاگ


این وبلاگ با همکاری و تلاش چند نفر از دانشجویان رشته هوشبری دانشکده پیراپزشکی گراش با هدف اطلاع رسانی مسایل مرتبط با بیهوشی راه اندازی شده، امید است با نظرات خود ما را در این راه یاری کنید.

مدیر وبلاگ : دانشجویان هوشبری دانشکده گراش
نظرسنجی
به نظر شما بهترین استاد دوره کارشناسی کی بود؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
هوشبری 87